Yaşlı Bakım Programı

 

Programın amacı

Dünyada ve ülkemizde nüfus hareketliliğinde oluşan  değişimler, genç nüfusun azalıp, yaşlı nüfusun artmasına  neden olmuş, aynı zamanda ülkemizdeki  geleneksel aile yapısının çekirdek aile yapısına dönüşmesi; sosyal hizmetin  alanlarından biri olan yaşlı bakım hizmeti açığının oluşmasına neden olmuştur. Bu alanda diğer meslek elemanlarının yanı sıra  yaşlıyla  uygulama boyutunda hizmeti bire bir yürütecek ve yaşlıyı sağlık ve sosyal hizmet boyutuyla ele alabilecek ara elemana gereksinim duyulmuştur.

Yaşlı bakım programının amacı; sağlık bakımına gereksinim duyan yaşlıların günlük yaşam aktivitelerini sürdürmelerine, hastalığa bağlı ortaya çıkan sağlık sorunlarının giderilmesine yardım edebilecek, eğitim-öğretim programı süresince bakım hizmeti konusunda gerekli bilgi, becerine geliştiren teknik eleman yetiştirmektir.  Sağlık meslek lisesi mezunu öğrenciler bu programı tercih edebilirler. Öğrenim süresi 2 yıldır

 

 

Mezunların İstihdam Alanları

Programdan mezun olanlar “Yaşlı Bakımı Teknikeri” ünvanı almaktadırlar. Mezunlar; Sosyal Hizmetler ve Belediyeler, Hastaneler, Sivil Toplum Kuruluşları ve Özel Kurumlarda yürütülen; huzurevleri, yaşlı bakımevleri, yaşlı için gündüz merkezleri, sağlık birimlerindeki yaşlıya yönelik uygulamalar, evde bakım hizmetleri meskenler gibi yerlerde uzman gözetiminde çalışabilirler.

 

Üst Derece Programlara Geçiş

Önlisans eğitimini tamamlayan adaylar, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavına girerek ÖSYM tarafından belirlenmiş lisans programlarına başvurabilirler.

Fotoğraf Albümü
Destek &Talep Formu
İLETİŞİM

Posta Adresi: Çalıca Mevkii Karaçulha 48300 Fethiye / MUĞLA

Özel Kalem Telefon:  0(252) 211 13 26

e-fax: 0(252) 211 55 08

Öğrenci İşleri: 0(252) 211 13 32

E-Mail: fshmyo@mu.edu.tr

Yukarı Çık